Köszöntő
Budapest idén is nagy nemzetközi sportversenyek helyszíne lesz: májusban a Bajnokok Ligája döntőjének, szeptemberben – a sportág történetében első alkalommal – az Atlétikai Világdöntőnek ad otthont. A hazai világversenyek erejét a professzionális rendezés mellett a szurkolói jelenlét adja, amely a sportteljesítményt közösségi rítussá emeli. Az idei Ezüstgerely Művészeti Pályázat témája ezt ragadja meg művészi reflexiókban.
Az Ezüstgerely Művészeti Pályázat 2026 célja a szurkolói élmény, a közösséggé formálódás ábrázolása. A hazai pálya lényege ugyanis az atmoszféra: ott születik meg, ahol a játéktér és a nézőtér egymásba kapcsolódik. A téma ezt a láthatatlan, mégis jelenlévő, érezhető rezonanciát keresi: azt a pillanatot, amikor a közösség kilép a szemlélő szerepéből és a küzdelmet alakító hajtóerővé formálódik. Ez éppúgy jelen van egy telt házas arénában, mint a megyei döntőkön, vagy a falusi pályák korlátja mellett.
Olyan alkotásokat várunk, amelyek ezt a pillanatot és energiát ragadják meg és teszik láthatóvá azt az érzelmi mezőt, amely a nézőket és a sportolókat egyetlen közösséggé sűríti.
Jó munkát, örömteli alkotást kívánunk minden résztvevőnek!
Dr.Schmidt Ádám
sportért felelős államtitkár
Honvédelmi Minisztérium